Zastosowanie cegły w aranżacji wnętrz

Zastosowanie cegły w aranżacji wnętrz 158-478x645

Ściany zabudowane cegłą to, aktualnie bardzo popularny trend w aranżacji wnętrz. Ceglane ściany pasują zarówno do salonu, jak i do kuchni, łazienki i innych pomieszczeń w domu. Takie rozwiązanie to, zdecydowanie, propozycja dla osób, które chcą wpleść odrobinę awangardy do nijakiego i nudnego wnętrza.  

Cegła w architekturze
Cegła nie jest nowym materiałem w architekturze. Ściany z cegły można znaleźć w restauracjach, pubach i innych miejscach użytkowych. Nie ma to, jednak, jak na razie, dużego przełożenia na domowe aranżacje. Jeśli już stosujemy cegłę w domu, to, na ogół nie we wnętrzach, ale na zewnątrz, w elewacjach, lub ogrodzeniach, czasem loftach.
Tymczasem projektanci wnętrz i architekci coraz częściej sięgają po niestandardowe rozwiązania, takie jak zastosowanie cegły na jednej ze ścian w pomieszczeniu, poprzez stworzenie geometrycznego kształtu, obudowanego cegłą, lub klinkieru.
Zasadą jest, że ściany, obudowanej cegłą, nie dekorujemy dużą ilością dodatków, bo cegła, sama w sobie, jest dekoracją. Nie powinno się, też, ustawiać obok niej ciężkich i masywnych mebli, bo ceglana ściana powinna być odsłonięta.

Zastosowanie cegły w aranżacji wnętrz c89e6a3500932f5bCegła w aranżacji przestrzeni mieszkalnej
Cegła w mieszkaniu wygląda awangardowo, ale, jednocześnie, tworzy mocny, artystyczny klimat. Z cegły powstają ściany, filary, słupki. Stosuje się różne kolory cegły, bo, w końcu, cegła nie musi być czerwona.
Obecnie popularnością cieszy się m.in. cegła w odcieniach jasnego miodu, lub biała cegła.
W ofercie producentów znajduje się wiele odcieni kolorystycznych cegły, co pozwala na stworzenie efektu melanżu i uzyskania spójności z innymi elementami wystroju wnętrza.
Cegłą dekorujemy nie tylko ściany salonu, ale też kominki, filary w kuchni oraz przestrzeń za kuchenką i kuchenną wyspę, która oryginalne wygląda z klinkiem.  
Ciekawym rozwiązaniem jest użycie płytek klinkierowych, które mają podobne właściwości jak cegła, ale są lżejsze i cieńsze od cegły. To pozwala na obudowanie nimi powierzchni w, o wiele łatwiejszy sposób niż tradycyjną cegłą, która jest ciężka.

Osobom, które lubią awangardowe przestrzenie, z artystycznym klimatem, z pewnością spodoba się cegła w „naturalnym”, czerwonym kolorze. Dzięki niej przestrzeń zyska nowy, mocny akcent w industrialnym stylu. W ofercie producentów dostępne są też inne odcienie cegły. Ich zastosowanie pozwoli na uzyskanie efektu przytulnego, a, jednocześnie, nowoczesnego wnętrza.

 

 

zdj. archiwum MURATOR
zdj. www.lovingit.pl