Czy na każdym obiekcie musi być drabina? Nawet na domku jednorodzinnym?

Coraz więcej ludzi podejmuje decyzje o zbudowaniu swojego własnego domu. Poza jego zaprojektowaniem oraz wykończeniem musimy zadbać również o inne, równie istotne kwestie.

Budując dom należy pamiętać, aby zagwarantować bezpieczny dostęp do wszystkich urządzeń technicznych znajdujących się na obiekcie budowlanym, czyli także do komina na dachu domu jednorodzinnego. Oczywiście nie musi być to drabina, ważne jednak aby zapewnić odpowiedni dostęp. Dlatego też, jeżeli istnieje inny sposób ułatwiający wejście na dach, przykładowo w celu wyczyszczenia komina, czy sprawdzenia jego stanu technicznego, wówczas drabiny nie są wymagane. Praktyka jednak niejednokrotnie okazuje się inna. Budowanie domu to duży nakład finansowy. Ładny i funkcjonalny dach dużo kosztuje. Z tego powodu, oraz z wielu innych, często okazuje się, iż nie ma żadnego innego wejścia na dach, a w takiej sytuacji najprościej będzie zamontować drabinę zewnętrzną.

 

Czy na każdym obiekcie musi być drabina? Nawet na domku jednorodzinnym? drabiny%20-%20fotolia

 

O czym należy pamiętać w przypadku konieczności zamocowania drabiny?

Jeżeli wysokość budynku przekracza 3 metry, nasza drabina będzie musiała zostać wyposażona w kosz ochronny. Wymóg ten jest regulowany przepisami prawnymi. W przypadku mniejszych obiektów, jak na przykład domki jednorodzinne, dobrze jest zamontować wyłaz dachowy.

 

Na jakim etapie budowy należy zamontować drabinę?

Wszelkie kwestie dotyczące technicznych aspektów wyposażenia budynku, warto rozważać już na etapie projektowania, unikniemy dzięki temu wielu problemów.

Po zaplanowaniu projektu, samą drabinę należy mocować po zakończeniu prac elewacyjnych. Wyjątkiem są tu ściany dwuwarstwowe, w takim wypadku uchwyt dobrze jest zamontować przed montażem ocieplenia, natomiast mocowanie samej drabiny powinno nastąpić już po zakończeniu prac elewacyjnych.

 

Drabiny aluminiowe i stalowe Crynoline

Którą z nich wybrać? To oczywiście zależy od przeznaczenia drabiny. Jak charakteryzują się te dwa typy drabin?

 

Zalety drabiny aluminiowej:

– jest odporna na korozje,

– nie rdzewieje, dlatego też nie trzeba jej malować lub naprawiać,

– jest lżejsza od drabiny stalowej,

– jest tańsza.

 

Cechy drabiny stalowej ocynkowanej ogniowo:

– jest odporna na przypadkowe uszkodzenia,

– doskonale znosi nawet bardzo częste użytkowanie,

– jest odporna na korozje pod warunkiem, że powłoka cynkowa nie zostanie uszkodzona podczas mocowania,

– minusem jest cena, jest ona wyższa niż cena drabiny aluminiowej.